Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolonowskiem

Opieka wytchnieniowa - edycja 2023

Utworzono dnia 17.02.2023

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolonowskiem
w 2023 roku realizuje resortowy Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
„Opieka wytchnieniowa” – edycja 2023,
finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Wartość zadania wynosi 138 000,00 zł
Dofinansowanie dla gminy Kolonowskie wynosi 138 000,00 zł

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie czasowe odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który będą mogły przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Cele programu:

  1. Wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami, osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej,
  2. Wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  3. Wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usług opieki wytchnieniowej,
  4. W odniesieniu do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych: czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek i regenerację.

Program skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawującymi bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, które wymagają usługi opieki wytchnieniowej.

Usługi opieki wytchnieniowej świadczone będą w ramach:

  • pobytu dziennego w miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora programu spełniające kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię gminy.
  • pobytu całodobowego w placówce wpisanej do rejestru właściwego wojewody zapewniającej całodobowa opiekę osobom niepełnosprawnym.

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny obchodzą